Фізичні властивості вантажів

Всі вантажі характеризуються:

1. Cипучістю, що визначає під яким кутом природнього укосу можна перевозити вантаж.

Важливо!!! З ростом вологості зростає сила зчеплення, але у деяких вантажів при збільшення вологості до критичних значень різко знижуються сили зчеплення, що призводить до зсуву.

2. Скважністю – характеризує наявність і величину пустот між окремими частинками вантажу. Визначається скважність за формулою:

 

 

де  VB– об’єм вантажу без урахування пустот;

VШ - геометричний об’єм штабеля.

3. Пористість – характеризує наявність і об’єм внутрішніх пор та капілярів у масі вантажу. Визначається цей показник коефіцієнтом пористості: 

 

 

де VП – об’єм пор та капілярів;

VB – об’єм вантажу.

4.Здатність ущільнюватись. Ця властивість забезпечує меншу вивітрюваність вантажу при транспортуванні, його більше поміщається в вагон. Забезпечується це під дією статичних та динамічних навантажень на вантаж. Визначається цей показник коефіцієнтом ущільнення: 

 

 

де V' - об’єм до ущільнення;

V'' - об’єм після ущільнення.

5. Крихкість. До крихких вантажів належать скляні і керамічні вироби, шифер, апаратура тощо.

6. Пилоємність – здатність вантажу поглинати пил з навколишнього середовища.

7. Розпилюваність – здатність найдрібніших частинок речовини утворювати з повітря стійкі суміші і переноситись з повітряними масами на великі відстані: цемент,вапно.

8. Абразивність – здатність вантажу стирати поверхні рухомого складу, споруд, машин, механізмів, з якими вони контактують. Для запобігання цьому при транспортуванні таких вантажів використовують спеціальні накладки і упаковки.

9. Злежуваність – здатність частинок вантажу зчеплюватись, прилипати до стінок рухомого складу: збагачені руди, вугілля, мінбудматеріали, солі, цукор, цемент. Для запобігання цьому такі вантажі перевозять в тарах і упаковках, спеціальних вагонах, зі збільшеними швидкостями.

10. Склепіноутворення - здатність частинок вантажу залипати у випускних клапанах, вивантажувальних пристроях. Проблема тут у тому, що утворення склепіння затруднює гравітаційне вивантаження вантажу.

11.  В’язкість - здатність частинок рідкого вантажу чинити опір взаємному переміщенню. Це притаманно нафтовантажам, в першу чергу темним нафтопродуктам: нафті, мазуту.

12.  Гігроскопічність - здатність вантажу легко поглинати вологу з повітря. Такі вантажі перевозять лише у критому рухомому складі.

13.  Вологість:

-          відносна, визначається за формулою:

 

 

де gP  - маса рідини у повітрі;

gB - маса вологого вантажу

-          абсолютна, визначається за формулою:

 

 

де gBC  – маса сухого вантажу


Автор: poizd | Дата: 17.06.2010 | Коментарів: 0
Розділи: Вантажна і комерційна робота, Організація перевезень